امیر مولایی-Amir Molaei

Loading...


نشست خبری آلبوم "وارونه" با صدای "امیرمولایی برگزار شد


~~علی رضانژاد : ظهر امروز (دوشنبه 26 شهریور) نشست خبری آلبوم "وارونه" با صدای "امیرمولایی با حضور سعید معظمی ، محمد کلهر و مهرداد نصرتی و اهالی رسانه هتل استقلال تهران برگزار شد .

این نشست با صحبت های سعید معظمی آغاز شد و وی در ابتدای صحبت هایش با یادی از زنده یاد ناصرعبدالهی و همه ی رفتگان از نحوه ی آشنایی اش با امیر مولایی در سال 87 این چنین توضیح داد :

در ابتدای سال 87 بود که از طریق کار "ترانه بی ترانه" با امیر مولایی آشنا شدم و از اون روز به بعد هر کاری که میخواستیم با هم کار کنیم موفق به نشر نمیشد تا به امروز که بالاخره این اتفاق افتاد !

در ادامه امیر مولایی از حضور همه حضار و این جمع ابراز خرسندی کرد و گفت :

خیلی خوشحالم که فعالیت های رسمی من الان در این سال شروع شده ، 16 سال هستش که دوست دارم یه آلبوم رسمی داشته باشم و شاید اگه سال 87 این موقعیت برام پیش میومد ، این اتفاق برام نمیوفتاد ، البته شاید بعد از انتشار آلبوم هم اتفاق خاصی نیوفته (باخنده!)

در ادامه میتوانید سوال های خبرنگاران مختلف و پاسخ هایی که عوامل آلبوم و امیر مولایی دادند را بخوانید :

- یه توضیح کلی راجع به آلبوم و این که با چه افرادی همکاری کردین بدین ؟
 امیر مولایی : آلبوم شامل 10 قطعه است ، اکثر ملودی ها از ساخته های خودم هستش و 2 تا تنظیم دارم در این آلبوم و محمد کلهر هم میکس و مسترینگ کار رو انجام داده و 3 سال هم زمان صرف ان شده است .

- چقدر هزینه ی آلبوم شده ؟ آیا اسپانسری هم داشتین یا با هزینه شخصی تولید شده ؟ و اینکه آیا کار "وارونه" که در دموی آلبوم پخش شده هست کاور هست ؟
 امیر مولایی : بله اسپانسر هم داشته این آلبوم هنرمند بدون اسپانسر اصلا قادر به ارائه ی کار نیست چون بازده مالی ای به اون صورت نخواهد داشت . کار خواننده اینه که فقط میخونه ! و برای این آلبوم حدودا 200 میلیون تومان هزینه شده است ، کار وارونه هم اصلا کاور نیست چون از ساز بوزوکی در اون استفاده شده به علت داشتن تم شرقی اینطور به نظر شما اومده است .

- میشه اسامی این نقطه چین هایی که توی لیست عوامل آلبوم هستش رو معرفی کنید ؟
 امیر مولایی : اگر قرار بود که بگم و شماها بدونین که قطعا اسمشون روی آلبوم نیست و متاسفانه نمیتونم نام ببرم ولی نه مشکلی با این عزیزان دارم و نه اسامی عجیب و غریبی هستن و از دوستان هنرمندان داخل ایران هم هستن .

- لیلا اوتادی از بازیگران سینما و تلویزیون که از مهمانان ویژه ی این نشست بود با تبریک به آقای مولایی سوالی را درباره ی علت انتخاب اسم "وارونه" برای این آلبوم پرسید و آقای کلهر در پاسخ فرمودند :

اول اینکه تشکر میکنم از امیر عزیز که اسم انتخابی منو پذیرفت و دلیلش این بود که دنبال یه اسم خاص بودیم و من حس کردم از بین کاندید هایی که داشتیم این نام بهتره چون برای جمع آوری این آلبوم خیلی از اتفاق ها برعکس افتاد و اصن روالی که توی موزیک ایران هستش اینه که همه وارونه وارد میشوند بدین صورت که اول غیرمجاز فعالیت میکنن و بعدن به عرصه ی مجاز می پیوندند . همه این ها دلایلی که بر اثر این نام به توافق رسیدیم

در ادامه بحث "مهرداد نصرتی" این گونه به تمجید از امیر مولایی پرداخت :

صدای امیر مولایی خیلی خاص هستش و شبیه هیچکسی نیست ، از خصوصیات خوبی که داره اینه که به شعر خیلی اهمیت میده ، خودم از زمانی که با ناصر عبدالهی کار میکردیم پیگیر کارهایش هستم و واقعا خواننده های خوبی مثل امیر خیلی کم هستن ...

- ایده و هدفتون از انتشار این آلبوم چی بوده ؟ معمولا همه ی هنرمندایی که با کار تصویری خودشون رو مطرح میکنن موفق میشن و ره صد ساله رو یه شبه میرن ، شما به نظرتون با آثار صوتی میتونین به موفقیت کارهای تصویری برسین ؟ و آیا با انتشار این البوم به این جمله ای که توی آلبوم نوشتین "تمام آرزویم سربلندی مردم سرزمینم است" حس میکنین میرسین ؟

امیر مولایی : ایده و هدف خاصی پشت انتشار آلبوم نمیتونه باشه اصولا ، من فقط به خاطر بروز حسم و احساساتم هستش که میخونم و دوست دارم انتقالش بدم ، در پاسخ به سوال دوم و سوم هم این جور بگم که این طوری باید به مسئله نگاه کنیم ببینیم که یه کار چقدر توی بازار موفق میمونه و تاریخ انقضاش چقدر هست ؟! من فکر میکنم کلیپ های هنوز بعد از گذشت پنج سال دیده میشه و واقعا توی اون زمان با توجه به امکانات خیلی خوب بودن ، توی یکی از کلیپ ها ما 30 تا بازیگر داشتیم .

در ادامه محمد کلهر این چنین ادامه داد :

اکثر کلیپ هایی که موفق بوده هم دلیلش ترانه و ملودی و در کل موسیقی خوبی بوده که داشته نه صرفا کار تصویری چون شاهد بودیم که در خودرو ها و بدون تصویر هم کارها شنیده میشده !

- چرا از دوستان و هنرمندان بهتر و نامدار تر در این آلبوم استفاده کردین با توجه به اینکه دوستان و مشاوران خوبی مثل آقای نصرتی داشتین ؟
 امیر مولایی : توی البوم فرصت همکاری پیش نیومد هرچند که با مهرداد عزیز و خیلی از هنرمندان دیگه همکاری داشتم ولی توی آلبوم نشد که قرار بگیره ، ما برای این آلبوم 20 ترک ضبط کرده بودیم که 10 تاش قرار گرفته فقط و در آلبوم های بعدی حتما استفاده خواهیم کرد .

- اینکه اکثر قطعات از ساخته های خودتون هستش فکر نکردید امکان اینکه فضای آلبوم رو به تکرار بره زیاد باشه ؟ و ملودی ترک اول که نوشته شده "بر اساس ملودی" ، بر اساس چه ملودی هستش ؟ (سوال اینجانب)

امیر مولایی : من دنبال مخاطب خاص هستم و معمولا دوست دارم بر اساس احساسی که دارم بنویسم و بُعد های دیگه مثل اینکه دنبال همه جور مخاطبی باشم نیستم ، ملودی ترک اول هم برگرفته از یک ملودی تُرکی هستش و تنها قطعه ی کاور شده ی آلبوم است .

سعید معظمّی در ادامه گفت :
همه چی رو حس پیش میره ، و دنبال مسائل حاشیه ای نباشیم و روی حسی که از اهنگا میگیریم فکر کنیم نه اینکه اسم آلبوم چیه و ملودی برای کجاست و ... ، توی این کار هیچی سرجاش نیست آهنگساز دیر کارو تحویل میده و نوازنده به موقع سر تمرین و مشکلات دیگری که سر راه هست . امروزه باید به موسیقی خیلی اهمیت داده بشه که خوشبختانه امیر خیلی خوب اینکارو بلده و انجام میده .

- اسپانسر های کار اگه امکانش هست معرفی کنید و فضا و سبک کلی چطوری هست ؟ عاشقانه است یا ... ؟

برادر بزرگترم که برادر خونیم نیست ولی واقعا مثل برادرم هست "امیر احد" و "منصور آلبونه" از اسپانسر های آلبوم هستن و سبکی که من خودم کار میکنم راک و جَز و بلوز هستش ، اما چون خیلی ها گوش شنیدن این سبک ها رو ندارن ، من توی آلبوم بیشتر پاپ و پاپ کلاسیک کار کردم .

- آیا با روی کار آمدن دولت جدید و شخص آقای پیروز ارجمند ، وضعیت موسیقی رو به بهبودی رفته است ؟                                            

امیر مولایی : من تشکر هایم رو گذاشتم آخر برنامه اما جا داره همینجا از وزارت محترم ارشاد و آقای ارجمند تشکر ویژه داشته باشم و مطمئن باشید اگه اینطور نبود من الان اینجا نبودم وآلبومم دست شما نبود ، وقتی که در خواست دادم برای مجوز گفتن شرایط رو بررسی میکنیم و اعلام میکنیم که خوشبختانه موفق شدم مجوزم رو بگیرم .

وی همچنین در پایان این بحث از عوامل آلبوم و دوستانی که همراهش بودن نظیر : مریم حیدر زاده ، فرنگیس عرب ، مریم بلوک ، مریم شجاعی ، علی کیانی ، لیلا اوتادی ، مهرداد نصرتی و یاسر معتمدی به تشکر پرداخت .

- چرا از ترانه سراهای شاخص تر استفاده نکردین ؟ خیلی از ترانه سراها هستن که خودشون هم طرفداران و این میتونه خیلی خوب باشه ؟ و راجع به شباهت صداتون به فرزاد فرزین هم توضیح بدین ؟

امیر مولایی : مخاطب اگه قرار باشه برای یک اسم خاص یا نام بیاد کار منو بشنوه من زیاد دوست ندارم ، به جای اینکه دنبال اسم باشم دنبال احساسم هستم . والا فرزاد ازدوستان خیلی خوب من هستش و خیلی درست کار میکنه و میدونه چیکار میکنه با خودش هم که دونفره حرف میزدیم خودمون بین صداهامون شباهتی نمی بینم !

مریم شجاعی از ترانه سراهای آلبوم در ادامه گفت :

متاسفانه کم لطفی که از سوی خواننده های خیلی پیش میاد این است که اکثرا دنبال اسم ها هستن ، خیلی از ترانه سراها ترانه های بسیار خوبی دارن ولی چون معروف نیستن و نام و برندی نشدن خواننده ها شعرشون رو نمی پذیرن . از همه خواهشی که دارم این است که دیدتون بازتر بشه و به کیفیت کار بیشتر از اسم اهمیت بدین و اجازه بدین که این هنرمندان هم به اسم و برندهایی تبدیل بشن تا پیشرفت توی موسیقی سریعتر بشه .

همچنین علی کیانی این چنین ادامه داد :

یاد بگیریم به جای اینکه وزن اسم ها رو ببینیم سنگین تره خود آهنگ ها کیفیت کار رو ببینیم ، هرچند که توی این آلبوم وزن اسم ها هم به نظر من کم نیست و کارهای خیلی خوبی توی این آلبوم میشنویم .

- شما معمولا روی ترانه ، ملودی میسازین ، یا اول ملودی میسازین بعد ترانه سرا روی آن ترانه میگویند ؟

 

امیر مولایی : هر دو کار انجام میشه و منطقی هستش اما روال کار من این است که روی ترانه ، ملودی میسازم چون من یک آهنگساز بودم که به خوانندگی روی آوردم و حرفه ی اصلیم آهنگسازی هستش و کارم رو از موزیک متن و تئاتر با بهزاد محمدی عزیز که تازه به جمعمون اضافه شد شروع کردم .

اصرار اهالی رسانه بر روی ذکر نام نقطه چین های آلبوم به سرانجامی نرسید و در این رابطه مریم حیدر زاده افزود :

خصوصیت ماها اینه که اگه هزار در باز پیش رو داشته باشیم و 1 در بسته ، همش میخوایم ببینیم پشت اون در بسته چی هست ؟! ، خوشحالم که با آمدن آقای روحانی و جنتی و پیروز ارجمند که خودشون از اهالی موسیقی هستن شرایط خیلی بهتر شده و تشکر میکنم ازشون به طوری که کتاب من که حتی اجازه ورود به ارشاد رو نداشت الان در حال بررسی نهایی ش هست ، من آسمان روشن تری برای موزیک کشورمون میبینم و امیدوارم در آینده ای نزدیک هیچ خط قرمزی وجود نداشته باشه و هیچ کجا نقطه چینی نبینیم ، هر جا که عدالت برقرار باشه زیبایی ها هم اونجا بیشتر خواهد شد .

نشست خبری به علت کمبود وقت در ساعت 15:40 به پایان رسید و در انتها هدایای نفیسی به حضار اهدا شد و از آن ها پذیرایی شد .

Go BackPress Enter To Submit a Comment...